ZvanietZvaniet 25443302

Sestdienu ekskursijas, Delfinārija braucieni!

Priekam un atpūtai >

MUNDUS Travel & Trade
ar ceļojumu kaislību un pasaules pieredzi

Zvaniet: 25443302
Rakstiet: mundus@mundustravels.com

Šīs programmas teksts ir Mundus Travels autortiesību priekšmets.

Kods: FRIN5   Francijas ceļojuma informācija

KruasānsFranču brokastu karalis

 

Ieteicamie ceļojuma laiki: par labāko klimatu un virzieniem lasiet šeit, par brīvdienu periodiem Francijā vaicājiet mums.


Kārojas kaut ko īpašu? Īstu franču kruasānu ?

Līdzīgi kā bagete, kruasāns ir viens no Francijas simboliem. Izņēmums ir tas, ka kruasāns ir daudz ceļojis, pirms ieradies Francijā; caur gadsimtiem, no Austrumiem līdz Rietumiem.


Antīkā pasaule

Antīkajā pasaulē kruasānam (no latīņu valodas crescere – ticēt) bija reliģiska nozīme. Tas simbolizēja jaunu mēnesi, tas bija pielūgsmes un godināšanas simbols. Ēģiptieši kruasānus lika pie savu dievu kājām , asīrieši tos gatavoja svētajām maltītēm, persieši – mirušo kultam. Arī pirmo kristiešu eiharistijas attēlos ir atrodams kruasāns.


Austrumu pasaule – XVI gadsimts

Kruasāna simbols iekaroja Mazāziju, kur Ottomanu Impērija to pieņēma kā savu emblēmu. 1536. gadā Francijas karalis Fransuā I noslēdza aliansi ar sultānu Suleimanu Lielisko. Šis notikums Francijai deva iedvesmu pirmajām maizītēm kruasānu formā. Kruasānam līdzīgas smalkmaizītes pamazām kļuva populāras visā Vidusjūras apgabalā.


Vīne – 17. gadsimts

Leģenda vai vēsture? Tas notika Vīnē 1683. gadā, kad pilsētu bija aplenkuši turki. Lai iekļūtu Vīnē, Ottomanu Impērijas turki raka pazemes tuneļus zem pilsētas. Taču viņi nebija rēķinājušies ar maizniekiem, kuri sāk savu darbu agrā rītausmā. Maiznieki izdzirdēja trokšņus un deva brīdinājuma signālu. Turki tika pārsteigti un bēgot atkāpās. Pateicoties maizniekiem par to modro rīcību, Austrijas arhibīskaps Leopolds I piešķīra tiem privilēģijas. Lai nosvinētu šo uzvaru, Vīnes maiznieki drīkstēja ieviest jaunu smalkmaizīti pusmēness formā, kā uz turku karoga. Šo maizīti nosauca par radziņu - Hornchen.


Parīze – 18. - 19.gadsimts

Kruasāna ceļojums no Vīnes uz Parīzi tiek piedēvēts Marijas Antuanetes nopelniem, kad viņa 1770. gadā ieradās Versaļā, lai salaulātos ar Luiju XVI. Taču tas saistīts arī ar Augusta Zanga vārdu, kurš 1830. gadā Parīzē atvēra konditoreju. Savukārt 1889. gadā, Pasaules izstādes laikā, kurā piedalījās Vīnes maiznieki un iepazīstināja ar to pilsētniekus, kruasānu popularitāte pilsētā pieauga vēl vairāk. Šajā laikā kruasāns vēl netiek cepts no kārtainās mīklas, bet no brioša mīklas, kā Vīnes maizītes. Francijas maiznīcās, lai raksturotu kārtainās mīklas izstrādājumus, joprojām tiek lietots termins ‘’Vīnes mīkla’’, vienoserie, kas atgādina par to austrisko izcelsmi.


Francija – 20. gadsimts

20. gadsimta divdesmitajos gados Francijas maiznieki izstrādā kruasāna mīklas recepti, kāda tā ir pazīstama mūsdienās, tā ir kārtainā mīkla ar sviestu.

Septiņdesmitajos gados tiek gatavots parastais kruasāns no margarīna. Šāds kruasāns ir mazāk trekns, diētiskāks, un jo svarīgāk, tam ir mazākas izmaksas. Puritāņi tam dod priekšroku, sakot, ka tam ir izcila garša. Parasto un sviesta kruasānu var atšķirt pēc formas. Sviesta kruasāns ir taisns, bet parastais ir ieliekts.

1977. gadā tika radīta La Croisanterie – restorānu ķēde, kur pasniedz rūpnieciski ražotus produktus. Tajā pašā laikā Danone ieviesa Danorelles - kruasānus, kurus pats var gatavot mājās. Pārtikas rūpniecība pamazām nostiprinās, nonākot no lielveikala kruasāniem līdz saldētiem produktiem. Tā rezultātā mūsdienās vairāk kā 80% kruasānu ir rūpnieciski ražoti.


Francija šodien - īstais kruasāns

Tas ir gatavots no kārtainās mīklas, tas ir čagans, mirdzošs, ar brīnišķīgu sviesta smaržu. Tā mīkstums ir kā bišu šūnas, sviestains, bet bez treknuma iespaida. To ir cepis maiznieks vai konditors - artisan boulanger, izmantojot augstākās kvalitātes izejvielas no vietējā piegādātāja. Pagaidām nav likumdošanas, īpašas ražošanas zīmes, kas to aizsargātu.


Latvija šodien

Rīgā kopš 1999. gada darbojas franču maiznīca Cadets de Gascogne. Tagad to skaits jau pieaudzis līdz piecām. Tur pieejams gan klasiskais kruasāns, gan latviešu garšai piemēroti varianti – ar sieru, šķiņķi, marmelādi. Taču, lai nogaršotu īstu franču kruasānu ir jābrauc uz Parīzi un Franciju, tādu kā te to nav nekur citur pasaulē. Iesakām kruasānus pirkts sertificētā bulanžērijā Bulangerie de France, lai pilnībā izbaudītu to garšu un aromātu.


Drīzumā gaidām jūs Parīzē, lai iepazītu arī citus Francijas gastronomijas izstrādājumus!

No Vīnes mīklas (vienoserie) tiek gatavoti arī:

šokolādes maizīte - le pain au chocolat

rozīņu maizīte – le pain aux raisins

ābolu čībiņa - le chausson aux pommes

piena maize – le pain au lait

lāča ķepa – la patte d’ours

austiņa – le palmier

Kā iegūt informāciju, kas Jums vajadzīga? Vaicājiet to mums! Sagatavojam Jums piemērotākā brauciena programmu un, ja vajadzīgs, ceļvedi, nodrošinām arī vietējo gidu vai grupas vadītāju latviešu valodā, ceļojums būs ļoti piemērots draugu grupai, ģimenes kopīgam atpūtas pasākumam vai uzņēmuma motivējošajam ceļojumam.

Par Parīzes un Disnejlendas ceļojumiem iesakām rakstīt tieši mūsu kolēģei Ievai Parīzē:
ieva@ mundustravels.com (bez atstarpītes e-pasta adresē)

Saņemiet informāciju un pasūtiet! Zvaniet, rakstiet, ienāciet:
Zvaniet67217790 Zvaniet25443302 Rakstiet WhatsApp Rakstiet e-pastuE-pasts: mundus@mundustravels.com.  Klikšķiniet, lai nosūtītu! Ienāciet darbdienās
no 10:00-18:00
Birojs: Barona iela 34-6a, Rīga, LV-1011

Jūs varētu interesēt Francijā:


Saņemiet informāciju un pasūtiet! Zvaniet, rakstiet, ienāciet:
Zvaniet67217790 Zvaniet25443302 Rakstiet WhatsApp Rakstiet e-pastuE-pasts: mundus@mundustravels.com.  Klikšķiniet, lai nosūtītu! Ienāciet darbdienās
no 10:00-18:00
Birojs: Barona iela 34-6a, Rīga, LV-1011